advertise

آنچه بر خیریه امام حسین علیه السلام گذشت

 علی ابریشم کار یکی از پایه گذاران اصلی خیریه امام حسین (ع) است، او چگونگی آغاز به کار این خیریه را اینگونه روایت می‌کند:
" این خیریه در سال ۱۳۶۰ بنا بر نیازی که در منطقه بازار و مسجد کرمانی پیش آمد توسط مرحوم حاج آقا محمد امینی با نشستی که با حضور آقایان سهیلی‌پور، مرحوم سید حسین امید زاده، حاج محمد امینی در مسجد داشتیم قرار شد راهکاری برای رفع نیاز نیازمندان و حل مشکلات آنها انجام شود پس از آن در جلسه دیگری که در منزل آقای سهیلی پور در خیابان وحید با حضور آقایان امینی، شهید نصوحی، حجت الاسلام حکیم الهی، امیدزاده و رسول ابریشم کار برگزار شد.

در خصوص کلیات برنامه ای که در سر داشتیم مرحوم امینی و حجت الاسلام حکیم الهی مسایل را توضیح دادند و همان شب نیز نام خیریه به نام "خیریه امام حسین علیه السلام " انتخاب شد. پس از آن، از آنجایی که اغلب ما از اهالی بازار بودیم قرار شد که بازاریان اصفهان را نیز از برنامه ای که داشتیم مطلع کنیم و از آنها برای رسیدن به هدف کمک بگیریم. همچنین از سوی دیگر به نیازمندان نیز خیریه را معرفی کردیم تا از این پس برای برطرف کردن نیازهای خود به خیریه که دفتر آن در یکی از اتاقک های مسجد کرمانی در نظر گرفته شده بود، مراجعه کنند.

با اعلام فراخوانی در بازار کمک های زیادی از سوی بازاریان برای خیریه به صورت نقدی و غیرنقدی پرداخت شد، با توجه به افزایش مراجعات و توسعه کمک‌های مردمی یکی از خیران به نام آقای مشکاتی حجره ای را در بازار صدر برای فعالیت های خیریه اختصاص داد و از آن پس دفتر خیریه در آن محل مستقر شد.روزانه دو نفر از اعضای خیریه در محل خیریه حضور داشتند، حاج آقا امینی خیلی وقت‌ها کسب و کار خود را تعطیل و برای کمک به خانواده نیازمندان به نقاط مختلف شهر اصفهان می رفت تا دلی را شاد و خانواده ای را از غم برهاند.

روزی مراجعه کننده‌ای به خیریه آمد، ظاهرش مانند افراد نیازمند نبود، علامت سوالی در ذهن داشتیم که این فرد برای چه به خیریه آمده و بعد متوجه شدیم که وی لا به لای صحبت های بازاریان از فعالیت‌های خیریه آگاه شده است. او درباره حضورش گفت " کارگاه دوزندگی دارم، نزدیک عید است، چند نفر در کارگاه من فعالیت دارند، نیت کرده ام اگر بتوانید پارچه مورد نیاز برایم تهیه کنید، مسئولیت دوخت لباس برای کودکان خانواده های نیازمند برای نوروز را عهده دار شوم، که دراین حین حاج آقا امینی که خودش در کار پارچه بود از تهران دو کامیون پارچه را یا به صورت رایگان و یا با هزینه‌ای بسیار پایین و نصف قیمت تهیه کرد و کت و شلوارهایی با حداقل هزینه را برای بسیاری از کودکان در سایزهای مختلف تولید و آنها را به صورت بن‌هایی که در مدارس در اختیار والدین قرار دادیم بین دانش آموزان نیازمند توزیع کردیم."

پس از گذشت چند سال از فعالیت در صدربازار با همکاری خیرین برای ادامه فعالیت خیریه با توجه به گستردگی خدمات زمینی را خریداری کرده و مرکز فعلی خیریه امام حسین علیه السلام را در آن راه اندازی کردیم. تلخ ترین حادثه فعالیتم در خیریه امام حسین (ع) پس از ۳۹ سال فعالیت حادثه هوایی هواپیمایی آسمان در سال ۷۳ مرگ حاج آقا امینی به عنوان پایه گذار این خیریه در آن حادثه بود.

پس از مرگ آقای امینی، آقای گلسرخی برای جانشینی آقای امینی پیشنهاد شد، وی به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب و آقای ممتاز نیز مدیرعامل شد. اولین پروژه اجرایی خیریه امام حسین علیه السلام در زمینه مسکن با اهدای زمینی از سوی آقای ربانی در انتهای خیابان کاوه آغاز شد و در آن مکان نخستین مجتمع مسکونی ساخته شده توسط خیریه به بهره برداری رسید. این روند ادامه داشت، زمینی را از سپاه در سپاهان شهر خریداری کردیم که آن را در عوض تعدادی مغازه در خیابان جی فروختیم و مجتمع مسکونی در خیابان آل محمد را بهره برداری کردیم.

در این حین آقای روضاتی مصاحبه ای در رادیو در خصوص عملکرد خیریه داشتند که آقای صرافان، که در حال حاضر مدیرعامل خیریه امام حسین علیه السلام است، این مصاحبه را شنیده و تمایل به همکاری ویژه با خیریه امام حسین علیه السلام پیدا می کند. پس از حضور ایشان اقدامات در دستور کار خیریه سرعت گرفت، در زمان آقای گلسرخی نیز اقدامات خوبی صورت گرفت و وی نیز برای خیریه چیزی را کم نگذاشت. تاکنون خیریه وضعیت خوبی داشته است و همیشه شکرگذار خدا و خدمتگذار مردم خواهیم بود.